недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Меѓународна конференција за криминалистика на Факултетот за безбедност

jankuloskaaaa

Последни вести

Меѓународна конференција за криминалистика до борба против современиот криминалитет ќе се одржи денеска на Факултетот за безбедност.

Конференцијата ќе ја отворат Министерката за внатрешни работи на Република Македонија Гордана Јанкулоска, Проректорот на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола проф. д-р Пере Аслимоски и Деканот на Факултетот за безбедност – Скопје проф. д-р Оливер Бачановиќ.

На Конференцијата ќе учествуваат претставници од Словенија, Хрватска, Бугарија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Македонија.

На научниот собир, голем број професори и научни работници ќе презентираат свои трудови и ќе дебатираат од областа на криминалистиката, кривичното право, безбедноста, криминологијата и други сродни научни области барајќи одговор за сузбивање на современите форми на криминалитет.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести