понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Меѓународниот Црвен крст предупреди дека е можно ширење на еболата

ebola201481211243

Последни вести

Меѓународниот комитет на Црвениот крст повика денеска на претпазливост поради можно ширење на еболата поради масовните патувања за време на божиќните празници во западниот дел од Африка, соопшти МИА.

– Постои ризик од ширење на инфекцијата, доколку не се преземат сите потребни мерки, изјави во Лондон шефот на Меѓународната Федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина.

Оваа федерација има околу 11.000 волонтери во трите земји кои се најтешко погодени од епидемијата на ебола – Гвинеја, Сиера Леоне и Либерија.

Досега од ебола починаа 6.388 луѓе, од вкупно 17.942 регистрирани случаи во осум земји, соопшти вчера Светската здравствена организација.

Најчитани вести