недела, 23 април 2017  |  Вести денес: 26

Меј: Победата на Трамп означува нова ера на промени во светот

Меј во Лондон истакна дека Британија не смее да ги отфрла промените и да води битки од минатото, туку да се адаптира на сегашноста.

133253736

Последни вести

Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска дека победата на републиканецот Доналд Трамп на американските претседателски избори и гласањето за излез на Велика Британија од ЕУ, означуваат нова ера на длабоки промени во светот.

Меј во Лондон истакна дека Британија не смее да ги отфрла промените и да води битки од минатото, туку да се адаптира на сегашноста.

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон оцени дека Трамп е „расположен за договори“.

Најчитани вести