Македонија

Мекалистер: И опозицијата носи одговорност за успех во евроинтеграциите

Мекалистер: И опозицијата носи одговорност за успех во евроинтеграциите
И опозицијата игра улога и носи сериозна одговорност за успех во евроинтеграциите на една земја. Ова е пораката на германскиот европратеник Дејвид Мекалистер од гемранската партија ЦДУ на Ангела Меркел на денешната конференција „Проширување, економски раст и управување што во организација на Советот за регионална соработка (СРС) и канцеларијата на Баден-Вутемберг, како и на Европскиот фонд за Балканот се одржа во Брисел.
Како што јавува МИА, Мекалистер, кој е и известувач за Србија од Европскиот парламент, стриктно ја подели одговорноста за состојбите во една држава, со акцент на земјите од Западниот Балкан:
– И опозицијата игра улога и носи одговорност за успех во евроинтеграциите. Не е одговорноста само врз Владата, туку таа е и споеделена и затоа, позиционерите мора да се однесуваат одговорно -им упати порака Мекалистер на македонските социјал-демократи.
фото: МИА