вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Мекејлеб и понатаму останува “баварец”

FC Bayern Munich v PGE Turow Zgorzelec  - Turkish Airlines Euroleague

Последни вести

Натурализираниот македонски репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб ќе остане во редовите на германскиот тим Баерн Минхен уште одреден период, односно до крајот на јануари.

Тој на настапите за Баерн во просек постигнува 9.8 поени, 3.6 асистенции и 2.4 скокови, што сепак беше недоволно за да ја поминат групата во Евролигата.

Бо Мекејлеб пристигна во Минхен како замена за Србинот Василије Мициќ, кој заработи незгодна повреда, и првично требаше да биде еден месец помеѓу “баварците”, но сепак раководството на Баерн се реши да му го продолжи договорот до 31 јануари.

Најчитани вести