понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Мекејлеб конечно победи

bo-fener-so-topka-615x400

Поврзани вести

Македонскиот репрезентативец Лестер Бо Мекејлеб со својот Фенербахче конечно стигнаа до својата прва победа во Топ 16 фазата од Евролигата. Турскиот тим славеше над лидерот во групата Панатинаикос со 77:72.

Пресуднозапобедата беше првата четвртина која Турците ја добија со 12 поени разлика, а потоа ја одржуваа предноста и покрај тоа што Панатинаикос имаше можност во финишот да дојде и до пресврт. За Грците ова е прв пораз во оваа фаза од Евролигата.

Мекејлеб за 31 минута на паркетот постигна 10 поени, дополнети со седум скока и две асистенции. Најефикасен во тимот на Фенербахче беше Богдановиќ со 15 поени, а Бјелица и Клеиза завршија со 13 поени.

Реал (Мадрид) пак го претрпепрвиотпоразсезонава, и тоа на гостувањето во Москва против ЦСКА со 85:71. Ненад Крстиќ со 18 поени беше најефикасен во победничкиот тим, а Серхио Родригез постигна 19 во дресот на „кралскиот клуб“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести