Спорт

Мекејлеб со лекција за Олимпијакос

Мекејлеб со лекција за Олимпијакос

Македонскиот кошаркар Лестер Бо Мекејлеб имаше извонредна партија во осмиот натпревар од Топ 16 фазата во Евролигата во кој неговиот Фенербахче славеше против Олимпијакос со 78:74. Турскио тим стигнаа до четвртата победа во оваа фаза од натпреварувањето, а Мекејлеб реализираше 20 поени дополнети со четири скока и три асистенции. Мекејлеб беше убедливот најдобриот кошаркар во својот тим заедно со Линас Клеиза кој постигна 21 поен. Во поразениот тим кај гостите по 17 поени постигнаа Перпероглу и Слоукас.