среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Мекејн: Руската армија би можела да ја нападне Одеса

John-mccain-by-Ngo-Okafor-600x320

Последни вести

Руската армија би можела да тргне во напад врз Одеса, изјави американскиот републикански сенатор Џон Мекејн во интервју за украински медиуми, објави МИА.

Според него, откако Путин „веќе ја освоил источна Украина“, сега може да се очекуваат понатамошни напади, особено кон Мариупољ.

– Доколку помисли дека може да се повлече со тоа и дека нема да ја плати цената, ќе се обиде да ја нападне Одеса од Молдавија. Тој во Придњестровието има 1.400 војници таканаречени мировници- наведува Мекејн.

 

Најчитани вести