вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 41

Мексиканските актери го отворија „Битола Шекспир фестивал“

Претставата доби громогласен аплауз од многубројната публика. Истата претходно била прикажана на фестивалот „Глуб ту глоуб“ во Лондон, како и во максиканската метропола, каде наишла на особен прием.

akter

Последни вести

Со изведба на претставата „Хенри Четврти“, на Националниот театар од Мексико, синоќа во Народниот театар во Битола започна второто издание на „Битола Шекспир фестивал“.

Претставата доби громогласен аплауз од многубројната публика. Истата претходно била прикажана на фестивалот „Глуб ту глоуб“ во Лондон, како и во максиканската метропола, каде наишла на особен прием.

Пред почетокот на фестивалот, се обратија американскиот режисер Џон Блондел од театарот во Санта Барбара, Калифорнија и битолскиот градоначалник, Владимир Талески, кои ја истакнаа важноста од одржувањето на овој фестивал посветен на Шекспир во Битола и посакаа успешно фестивалско патување.

Со одржувањето на „Битола Шекспир фестивал“ и Македонија се приклучува кон одбележувањето на 450 години од раѓањето на Шекспир. На второто издание на фестивалот ќе бидат прикажани осум претстави посветени на творештвото на големиот англиски драматург.

Вечерва е предвидена изведба на претставата „Многу врева за ништо“ во режија на Дејан Пројковски, а во продукција на Театар Комедија, додека утревечер на репертоарот е претставата „Хамлет“ во изведба на Националниот театар од Истабул.Фестивалот се одржува со поддршка на Министерството за култура и општина Битола.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести