Свет

Мексико: Бројот на загинати во експлозијата достигна до 13 лица

Мексико: Бројот на загинати во експлозијата достигна до 13 лица

Тој на својот налог на Твитер објави фотографии од експлозијата, која синоќа одекна во близина на аеродромот „Коацакоалкос“, и истакна дека до сега е утврдено дека 13 лица настрадале во експлозијата.

Како што јавува Би-Би-Си, повредени се 136 лица во експлозијата, стотина лица се евакуирани, а околните училишта се затворени.

На фотографиите кои се објавени на социјалните мрежи се гледа огромен пожар и густ чад.

Причината на пожарот се уште не е позната.

Гувернерот на Веракруз Хавијер Дуарте истакна дека ударот од експлозијата се почувствувал на оддалеченост од 10 километри.

Од 136 лица кои се повредени, 88 се задржани во болница, а 13 од нив се во критична состојба.

Во последните години, повеќе експлозии одекнаа во нафтената компанија „Пемекс“.