петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 42

Мексико: Цивили презеле нарко картел

meksiko selani vooruzeni

Поврзани вести

Вооружени цивили кои се борат против нарко дилерите во Мексико го зазеле градот кој што се смета за упориште на нарко картелите.

Официјално лица од државата Мичоакан соопштил дека цивилната милија влегла во градот Апацинган и дека заедно со федералната полиција „ќе бидат задолжени за безбедноста во градот“, пренесува АФП.

Незадоволни од неуспехот на локалната полиција да го сузбие делувањето на нарко картелите и нивното насилство, цивилите во Мексико почнале да се самоорганизираат пред година дена, особено во регионот Мичоакан.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести