четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Мексико ќе ги тужи „Кока-Кола“, „ПепсиКо“, „Хершиз“, „Нестле“ и „Унилевер“ поради реклами

Федералната комисија за заштита од ризик по здравјето „Кофеприз“, означи шест рекламни спотови поради непочитување на правилникот за рекламирање на производи со барање за нивно итно повлекување и со најава дека подготвува санкции против тие компании.

meksiko

Последни вести

Мексиканската Влада има намера да тужи компании на прехранбената индустрија поради рекламирање на производи кои поттикнуваат дебелина.

Владата на Мексико сака парично да се казни „Кока-Кола“, „ПепсиКо“, „Хершиз“, „Нестле“ и локалната компанија „Унилевер“, поради непочитување на новиот правилник за рекламирање на прехранбени произвоиди кои поттикнуваат дебелина меѓу младите.

Федералната комисија за заштита од ризик по здравјето „Кофеприз“, означи шест рекламни спотови поради непочитување на правилникот за рекламирање на производи со барање за нивно итно повлекување и со најава дека подготвува санкции против тие компании.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести