петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Мексико: Најмалку 14 загинати во експлозија на цистерна со бензин

eksplozija

Последни вести

Експлозија на цистерна со бензин се случи вчера во мексиканската сојузна држава Табаско, при што животот го загубија 14 лица, а 20 се повредени.

Националната агенција за цивилна заштита соопшти дека цистерна со 60 илјади литри бензин минатиот четврток излетала од патот меѓу градовите Вилермоса и Коацакоалкос.

По несреќата локалните жители почнале да точат гориво од цистрената, наспроти предупредувањата на властите да не се доближуваат на местото.

Во експлозијата загинале 14 лица на самото место, а 20 се повредени.

Најчитани вести