вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Мексико: Пронајдени 64 тела во 35 гробници

meksiko-grobnici

Поврзани вести

Вкупно 64 тела беа откриени во 35 тајни заеднички гробници во државата Халиско во западно Мексико. Станува збор за жртви на картел на шверцери со дрога, соопштил портпаролот на јавното обвинителство, цитиран од „АФП“.

„Потрагата што траеше 24 часа во овој регион, заврши. Откривме останки на 64 лица во вкупно 35 заеднички гробници“, изјавил портпаролот.

Отворањето на гробовите во општина Ла Барка, во државата Халиско,е резултат на истрагата по исчезнатите двајца федерални полицајци од третти ноември, чии тела сепак не се меѓу пронајдените трупови.

Во рамките на истрагата еден цивил и околу 20 општински полицајци биле уапсени. Тие признале дека ги задржале федералните полицајци и ги предале на членовите на картелот „Нова генерација“ во Халиско. Тие пријавиле до властите и за местоположбата на 35-те масовни гробници.

Сега јавното обвинителство треба да почне идентификацијата на телата, врз чии посмртни останки има траги од насилство. Смртта на некои од нив се случила пред неколку месеци, а други починале пред две или три години.

Според официјалните податоци 26.121 лица се водат за исчезнати, а над 70.000 загинале во Мексико за време на претседателскиот мандат на Фелипе Калдерон, во период од 2006 до 2012 година, одбележан од војнтаа меѓу трговците со дрога.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести