сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Мексико: Уапсен лидер на нарко картел

Дионисио Лоја Планкарте, познат како „Ел тио“ (вујко) уапсен е во својата куќа во Морелија, сокриен во тоалетот

narko kartel

Поврзани вести

Силите за безбедност на Мексико уапсиле лидер на нарко картелот Витезови темплари, осомничен за низа злосторства во проблематичната мексиканска држава Мичоакан.

Самоорганизираните вооружени цивили побарале од федералните власти да го уапсат Планкарте како услов за разоружување.

Во западната мексиканска држава Мичоакан во последните неколку седмици федералните власти ги разоружуваат цивилите и апсат припадници на картелот Витезови темплари, кои контролираат поголеми подрачја на Мичоакан.

Цивилите на оваа земја пред една година се вооружија и самите се организираа во борбата против нарко бандите, бидејќи локалната полиција не презела мерки против нарко картелите ниту била способно да ги запре насилствата и киднапирањата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести