четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Мексико: Убиени 10 членови на картелот „Зетас“

Мексико: Убиени 10 членови на картелот „Зетас“

zetas

Поврзани вести

Мексиканската војка убила 10 припадници на озогласениот картел „Зетас“ во државата Веракруз.

Мексико: Убиени 10 членови на картелот „Зетас“

Картелот Зетас го основале поранешни елитни војници. Картелот е виновен за насилствата кои го потресуваат Мексико во последниве години.

Но, како што сметаат мексиканските власти, во последниве години, картелот е послаб бидејќи неговите водачи се или фатени или убиени.

Картелот воглавно се занимава со круимчарење во мигранти во САД, изнудување и киднапирање поради откуп.

Повеќе од 1.700 луѓе се киднапирани минатата година во Мексико. Веракруз е меѓу првите 10 земји во светот со најголем број киднапирања.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести