сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Мексико: Вооружени селани нападнале нарко картел и го превзеле градот Нуева Италија

Повеќе од стотина вооружени цивили во повеќе од 100 камиони го нападнале градот Нуева Италија во државата Мичоакан

Обезглавени осум членови на семејство во Мексико

Обезглавени осум членови на семејство во Мексико

Поврзани вести

Вооружени селани го превзеле градот Нуева Италија во западно Мексико, што бил добро чувана тврдина на нарко картелот „Витезови темплари“.

Над стотина вооружени цивили во повеќе од 100 камиони го нападнале градот Нуева Италија во државата Мичоакан, познат по крвавите пресметки на нарко картелите, пренесува агенцијата „АФП“.

Во борбата меѓу селаните и членовите на нарко бандата, ранети се двајца селани, а не е познато дали имало ранети или жртви од спротивната страна.

Малку подоцна се пронајдени две обесени лица на еден мост и засега не е познато дали тие убиства се поврзани со превземањето на градот Нуева Италија.

Foto: flickr/MagneticGlobetrotter

Нарко картелите во последните година дена ги бесат своите жртви.

Во Мичоакан во последната година е во пораст цивилната полиција, која ги напаѓа и ја превзема контролата во некои места зеземени од нарко картелите.

Во последните седум години во борбите помеѓу нарко картелот во Мичоакан се убиени повеќе од 77.000 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести