четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Меморијалната церемонија и погребот на Ариел Шарон ќе се одржат под засилени мерки за безбедност

ariel sharon

Поврзани вести

Официјалната меморијална церемонија и воениот погреб на поранешниот израелски премиер Ариел Шарон, кој почина во болница по осум години поминати во кома, ќе се одржи под засилени мерки за безбедност, пренесе „Би-Би-Си“.

Повеќе од 20 странски делегации ќе присуствуваат на церемониите, првата ќе се одржи во Ерусалим, а втората ќе биде во област што се наоѓа во близина на Појасот Газа. Меѓу присутните ќе биде и потпретседателот на САД, Џо Бајден.

Илјадници ожалостени луѓе му оддадоа последна почит на поранешниот израелски премиер во неделата, кога ковчегот со посмртните останки беше поставен пред зградата на Парламентот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести