петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Меркел: Ако не се реализира договорот од Минск, следат нови санкции

angela-merkel-foto-reuters-1424384289-618525

Последни вести

Германската канцеларка Анегла Меркел на денешната заедничка прес-конференција со претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер во Брисел ја предупреди Русија дека секое сериозно кршење на сегашното примирје во Источна Украина ќе биде сигнал за Европската унија да воведе нови санкции кон Москва поради поддршка на сепаратистите, пренесе МИА.

Таа посочи дека ако не се реализира Договорот од Минск, Европскиот совет и земјите-членки на ЕУ ќе воведат нови санкции кон Русија.

Јункер истакна дека се уште нема услови за одржување на средбата Русија-ЕУ.

Најчитани вести