петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Меркел денеска ќе се сретне со Путин

merkel

Последни вести

Германскиот канцелар Ангела Меркел пристигна денеска во Москва каде ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, пишува МИА.

Помошникот на рускиот претседател Јуриј Ушаков изјави дека на средбата двајцата лидери ќе разговараат за решавање на украинскиот конфликт и билатералната соработка.

Меркел, која исто како и останатите западни лидери не присуствуваше на вчерашната прослава во Москва по повод 70-годишнината од победата над нацизмот во Втората светска војна, денеска ќе положи цвење на Гробот на незнајниот војник.

Најчитани вести