четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Меркел: ЕУ и Русија треба да ја избегнат конфронтација помеѓу себе

Angela_Merkel_(2008)

Поврзани вести

ЕУ и Русија треба да ја избегнат конфронтација помеѓу себе поради политичката иднина на Украина, изјавила германската канцеларка Ангела Меркел, цитирана од рускиот весник „Независимаја газета“.

„Сметам дека ривалството нема да го реши проблемот“, изјави канцеларката, додавајќи дека Брисел и Москва треба да го продолжат дијалогот меѓу себе за да ги надминат несогласувањата.

„Сакам независна Украина сама да донесува одлуки“, истакнала Меркел.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести