четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Меркел го повика украинскиот претседател да се воздржи од употреба на сила против демонстрантите

merkel-mob

Поврзани вести

Канцеларката на Германија Ангела Меркел, го повика украинското раководство да се воздржи од употреба на сила против демонстрантите, соопшти портпаролот на германската влада Штефан Заијберт, пренесуваат локалните медиуми.

Заијберт соопшти дека канцеларката се обратила кон претседателот на Украина, Виктор Јанукович со апел „да стори се’ за постојаната заштита на слободата на мислењето и правото за спроведување на мирни демонстрации“.

„Проевропските митинзи во Украина претставуваат јасна порака, треба да се надеваме дека претседателот Јанукович ќе ја сфати оваа порака“, истакнал портпаролот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести