недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Меркел ќе организира „Економска конференција за Западен Балкан“

merkel

Поврзани вести

На иницијатива на германската канцеларка Ангела Меркел, кон крајот на август во Берлин ќе биде организирана економска конференција со цел германското Министерство за економија и енергетика да се информира за економските потенцијали и можностите на Балканот.

Собирот ќе биде насловен „Економска конференција за Западен Балкан“, а негово главно мото ќе биде „Преку трговија, инвестиции и регионална соработка, до нова динамика“.

Регионот во иднина ќе понуди големи шанси – земјите од Западен Балкан не ги преземаат само високиите европски стандарди, туку и од геополитички аспект имаат централна улога во европските енергетски и сообраќајни проекти, се наведува во соопштението на Министерство за економија и енергетика на Германија

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести