Свет

Меркел ќе соработува со истрагата во шпионскиот скандал

Меркел ќе соработува со истрагата во шпионскиот скандал
German Chancellor Angela Merkel holds a tapping proof BlackBerry mobile device at the stand of Secusmart as she tours the CeBIT high-tech fair during the opening event of the world's largest computer expo on March 5, 2013 in Hanover, central Germany. Poland is this year's partner country of the fair running from March 5 to 9, 2013. AFP PHOTO / JULIAN STRATENSCHULTE GERMANY OUT

Германската канцеларка Ангела Меркел најави дека ќе соработува со истражителите во случајот во кој германската контраразузнавачка агенција (БНД) им помагала на агентите на американската национална безбедносна агенција (НСА), пренесува дописникот на МИА од Берлин.

Германските медиуми објавуваат дека БНД дозволила Американците да ја користат германската мониториннг станица во јужна Баварија. И високотиражниот Билд и влијателниот Дер Шпигел тврдат дека целта на шпионирањето биле француските власти и европски компании во областа на безбедноста. Според истражителите БНД делувала спротивно националните интереси со шпионирање на француските власти, а Билд тврди дека била во контакт со документ кој докажува дека за операцијата била информирана канцеларката Меркел уште во 2008 година.

Пратеникот од зелените во Европскиот парламент Жан Филип Албрехт обвинува дека Меркел се однесувала дволично. Во моментот кога Едвард Сноуден ги откри инфорациите за американското прислушување на сојузниците Меркел изјави дека „шпионирање на пријатели не смее да има“  што според Албрехт може да значи дека членките не ЕУ не се пријатели на Германија.
Со последните наводи во јавноста, германската Влада се соочува со сериозни критики иако предходно со случајот во кој наводно американската НСА ја прислушуваше Меркел земјата се обиде да биде претставена какоо жртва.