петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Меркел: Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ

merkel

Поврзани вести

Мора да се постигне Македонија да стане членка на НАТО и ЕУ, истакна денеска германската канцеларка Ангела Меркел во Дубровник пред учесниците на состанокот на лидерите од „Брдо – Бриони процесот“.

Таа додаде дека нерешениот проблем со името и идентитетот меѓу Македонија и Грција е товар.

– Мислам дека може и мора некако да го решиме тоа. Јас лично се вклучив во тоа и размислував за сите можни комбинации за името, но некогаш мислам дека не постои ништо повеќе што може да се измисли, рече Меркел.

Германија, како што подвлече, е подготвена на конструктивна соработка за решавање на ова прашање, но додаде дека без компромис не се може. – Во Германија велиме „компромис е кога сите вклучени се еднакво незадоволни“. Кај компромис не може да очекувате дека се ќе заврши со среќен крај за сите. Но, кога сите се еднакво незадоволни, тоа е фер компромис. Мора на некој начин да се постигне Македонија да стане членка на НАТО и на Европската унија, истакна германската канцеларка пред осумте лидери од Југоисточна Европа.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести