вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Меркел: Нема причина ЕУ да ги крене санкциите против Москва

Меркел промовира „отворени врати“ кон бегалците, но таа не би ги примила дома

Меркел промовира „отворени врати“ кон бегалците, но таа не би ги примила дома

Последни вести

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска го изрази своето незадоволство од однесувањето на Русија кон Украина.

Таа изјави дека нема причини за кревање на европските санкции против Москва, нагласувајќи дека таа и натаму посакува дипломатско решение на украинската криза, но, според неа, настаните од минатата недела покажуваат „колку тешко е дури и да се почитуваат постигнатите спогодби, ако се имаат предвид незаконските избори“.

Русија ги поддржа изборите на териториите во источна Украина, што се контролирани од бунтовниците, а кои се оддржаа во неделата.

Според Владата во Киев и Западот, овие избори значат прекршување на мировните спогодби од Минск, потсетуваат американските медиуми.

– Русија уште не дејствува на начинот на кој ние би сакале, особено околу состојбата во Луганск и Доњецк, рече Меркел во Берлин на конференцијата, организирана од Унијата на германските работодавачи. Спогодбите од Минск требаше да бидат основата, па затоа економските санкции се неизбежни и во моментов нема причина за нивно кревање, подвлече германскиот канцелар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести