недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Меркел побара од Путин да влијае на проруските активисти

merkel

Последни вести

Германската канцеларка Ангела Меркел побара во телефонски разговор од рускиот претседател Владимир Путин да „употреби умерено влијание“ на проруските активисти во Украина.

Прекинувањето на вооружениот судир во источна Украина мора да биде стриктно почитувана, рекла во разговор со Путин германската канцеларка, пренесува АФП.

И Путин и Меркел изразија загриженост поради постојаното насилство во Украина, соопшти прес-службата на германската влада.

Рускиот претседател и германската канцеларка се согласија дека украинско-руската граница треба да биде надгледувана на одговарачки начин. Тие ја истакнаа улогата на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОЕБС) која има задача да го надгледува примерјето потпишано пред еден месец.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести