четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Меркел побара повеќе полиција на границата со Полска

angela-merkel-is-about-to-start-her-third-term-as-chancellor-of-germany

Поврзани вести

Германската канцеларка Ангела Меркел побара поостри мерки за сузбивање на криминал во граничната област спрема Полска. Меркел укажа на барањето на нејзината партија во покраината Бранденбург да се зголеми бројот на полицајци во тој регион.

Меркел за германскиот магазин „Шпигел“ изјави дека „полициското присуство, посебно во граничниот регионот во Бранденбург апсолутно не е задоволувачки и дека постои многу криминал.“

Меркел го побарала ова од Полска за да се намали криминалот на граничниот појас и бројот на азиланти кои од тоа подрачје на Полска влегуваат во Германија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести