недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Меркел: Предлогот за асоцијација на Украина со ЕУ останува во сила

Angela_Merkel_(2008)

Поврзани вести

Канцеларката на Германија Ангела Меркел изрази жалење во врска со одлуката на Украина да го одложи потпишувањето на договор за асоцијација со Европската унија. Шефот на германската Влада, која во вчера по трет пат беше избрана на функцијата канцелар, изјави во Бундестагот дека предлогот на ЕУ останува во сила.

Канцеларката изрази мислење дека не треба да се дозволи појава на ситуации во кои ќе треба да се избира помеѓу „оваа или онаа“ опција, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести