петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Меркел: Русија го анектираше Крим

merkel

Поврзани вести

Германската канцеларка, Ангела Меркел, акцијата на Русија за Крим ја означи како „анектирање“.

Таа наводно на своите партиски колеги од Христијанско демократската партија, на чие чело е наоѓа, им рекла дека Русија ефикасно го „украла“ полуостровот Крим и дека тоа може да се нарече „анексија“.

Канцеларката истакнала дека Русија „не смее да се извлече“ од овие потези на Крим, како и тоа дека Германија ќе продолжи да и’ помага на Украина, да одржува дијалог со Кремљ, вклучувајќи евентуални санкции против Москва.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести