четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Меркел: Сакаме дипломатско решение за украинската криза

Меркел промовира „отворени врати“ кон бегалците, но таа не би ги примила дома

Меркел промовира „отворени врати“ кон бегалците, но таа не би ги примила дома

Последни вести

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази верување дека е можно да се најде дипломатско решение за украинската криза, јави МИА.

– Сакаме дипломатско решение за украинската криза. Оваа криза не може да биде решена со воени средства. Убедена сум дека можеме и треба да го постигнеме тоа, истакна Меркел пред делегатите на конгресот на нејзината Христијанско демократска унија (ЦДУ) во Келн, признавајќи дека патот кон вакво решение е тежок.

Таа додаде дека Русија го прекршила меѓународното право во однос на Украина и понатаму продолжува да го крши.

Во својот говор на конгресот Меркел зборуваше и за прашањето за буџетската дисциплина во ЕУ и почитување на правилата утврдени за излез од кризата.

– Ако ние не го почитуваме она за кое се договоривме за време на кризата, тогаш ќе ги натераме луѓето да се сомеваат во нас, а тоа ќе биде лошо за Европа. Ете зошто ние Германците бараме да се почитуваат правилата, нагласи германската канцеларка.

Најчитани вести