среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Меркел: Веднаш применете ги санкциите на ЕУ против Русија

angela_merkel_germ

Поврзани вести

Германската канцеларка Ангела Меркел ја повика Европската унија веднаш да ги примени санкциите кон Русија затоа што мировниот план за истокот на Украина се уште не е во потполност спроведен.

ЕУ воведе нови санкции на Русија поради украинската криза, но прецизираше дека ќе почека неколку дена со спроведување на тие казнени мерки за на Москва да и даде време да ги продолжи мировните напори.

Меркел во парламентот истакна дека е важно мировниот план кој го изработија Украина и Русија да биде спроведен и додаде дека „прекинувањето на огнот и ослободувањето за заробениците се само две од 12 точки“ од планот.

Останатите точки вклучуваат повлекување на руската војска од регионот и можност жителите на Доњецк и Лиганск сами да одлучат за идниот статус на тие региони на истокот на Украина, додаде германската канцеларка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести