Меркел: Веднаш применете ги санкциите на ЕУ против Русија

121

Германската канцеларка Ангела Меркел ја повика Европската унија веднаш да ги примени санкциите кон Русија затоа што мировниот план за истокот на Украина се уште не е во потполност спроведен.

ЕУ воведе нови санкции на Русија поради украинската криза, но прецизираше дека ќе почека неколку дена со спроведување на тие казнени мерки за на Москва да и даде време да ги продолжи мировните напори.

Меркел во парламентот истакна дека е важно мировниот план кој го изработија Украина и Русија да биде спроведен и додаде дека „прекинувањето на огнот и ослободувањето за заробениците се само две од 12 точки“ од планот.

Останатите точки вклучуваат повлекување на руската војска од регионот и можност жителите на Доњецк и Лиганск сами да одлучат за идниот статус на тие региони на истокот на Украина, додаде германската канцеларка.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.