недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 10

Меркел во посета на Турција

Меркел во Анкара ќе се сретне со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и со премиерот Ахмед Давутоглу, како дел од напорите на Берлин за намалување на приливот на имигранти во Европа, од кои најголемиот број завршуваат во Германија.

merkel

Последни вести

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе престојува во посета на Анкара, каде со претставниците на турските власти ќе разговара за проблемот со бегалците.

Портпаролот на Меркел, Штефан Зајберт соопшти дека посетата била договорена за време на неодамнешната донаторска конференција за Сирија, што се одржа во Лондон.

Според најавите, Меркел во Анкара ќе се сретне со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и со премиерот Ахмед Давутоглу, како дел од напорите на Берлин за намалување на приливот на имигранти во Европа, од кои најголемиот број завршуваат во Германија.

Најавувајќи ја својата средба со Меркел, Ердоган истакна дека „во последно време зачестиле неговите разговори со канцеларката Меркел, што на некој начин е и добро“.

Турција лани во ноември се согласи да го ограничи приливот на имигранти од нејзина територија кон Европа, во замена за помош од ЕУ во износ од три милијарди евра.

Најчитани вести