сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Меркел во шок, ги откажа сите состаноци

angela-merkel-foto-reuters-1424384289-618525

Последни вести

Германската канцеларка Ангела Меркел е во шок поради авионската несреѓа што се случи во Јужна Франција, соопшти нејзиниот портпарол Штефан Зајберт и нагласи дека канцеларката ги откажала сите состаноци денес за да може да ја следи ситуацијата.

Како што пренесуваат светските агенции, францускиот претседател Франсоа Оланд накратко разговарал со Меркел и и изразил сочуство.

Руската новинска агенција Спутник пренесе дека денес е можна средба помеѓу Оланд, Меркел и шпанскиот крал Фелипе Шести.

Сочуство на семејствата на настраданите преку Твитер објави и шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмајер, додека Министерството за надворешни работи формира штаб за сите на кои им се потребни информации.

фото: reuters

Најчитани вести