вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Мерките даваат резултати, стивнува болеста син јазик

kostadinovski

Последни вести

Агенцијата за храна и ветеринарство и подрачните служби од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на подрачјето на Општина Делчево преземаат засилени мерки против ширењето на заразното заболување Син јазик кај овците.

Заразени грла се евидентирани во одгледувалиштата на овци во селата Разловци, Тработивиште, Вирче, Стамер, Габрово и други, но според увидот од стручните служби болеста стивнува, делумно од употребата на антибиотици, делумно од преземените мерки за дезинсекција.

Најавеното заладување на времето, велат ветеринарите благопријатно ќе влијае да стивне ширењeто на болеста.

– Им благодариме не надлежните државни органи и на стручните служби за помошта што ни ја даваат полесно да се справиме со болеста и со штетите што таа ни ги предизвика, вели Ѓорѓи Темелковски, одгледувач на овци и напомнува дека ќе треба доста време да се консолидираат десеткуваните стада од болеста син јазик.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести