вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

„Мермерен комбинат“ ќе ја распределува акумулираната добивка

milionidenari

Поврзани вести

Компанијата „Мермерен комбинат“ на акционерското собрание донесе одлука за распределба на акумулирана добивка остварена до 31-ви декември 2012-та година, се наведува во информацијата објавена на Македонска берза.

Дел од акумулираните добивки остварени до 31-ви декември 2012-та година во износ од 150 милиони 526 илјади и 256 денари се распределуваат како бруто дивиденда за обични акции во износ од 135 милиони 473 илјади 630 денари и данок на наплата на дивиденда во износ од 15 милиони 52 илјади 626 денари.

Последен ден на тргување со право на дивиденда е 27-ми февруари 2014-та година, а прв ден на тргување без право на дивиденда е 28-ми февруари 2014-та година.

Исплатата на дивиденда ќе започне на шести март оваа година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести