петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

МЕРС ја однесе првата жртва во Германија

hqdefault

Последни вести

Маж инфициран со вирусот на Блискоисточниот респираторен синдром (МЕРС) почина во болница во Германија.

Во соопштението на болницата од градот Остеркапелен, како што пренесува ТАСС, се наведува дека 65-годишниот маж починал како последица на компликации предизвикани од инфекцијата со МЕРС.

Тој се инфицирал со вирусот при престој во Абу Даби во февруари годинава.

Најчитани вести