петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Мешањето на Западот во Украина е закана за целиот регион

rusia i ukraina

Поврзани вести

Грубата интервенција на западните земји во внатрешните работи на Украина ја поткопува стратешката рамнотежа во светот и се заканува на безбедноста на голем број земји во Евроазија, изјавил портпаролот на Државната дума на Русија, Сергеј Наришкин, пренесе „РИА Новости“.

„Убеден сум дека таква брутална интервенција на Западот во внатрешните работи на земја, која за нас е многу повеќе од сосед, ја поткопува стратешката рамнотежа во светот и е закана не само за Русија, туку и за голем број други земји во Евроазија, што имаат вековни политички и економски врски меѓу себе“, рекол уште Наришкин на денешната седница на Државната дума.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести