Спорт

Меси ќе биде “како нов” за Ел Класико

Меси ќе биде “како нов” за Ел Класико
Меси ќе биде "како нов" за Ел Класико

Причина за тоа се информациите од лекарскиот табор кои велат дека рехабилитацијата на Меси оди побрзо од планираното и тој ќе биде подготвен и здрав на десетина дена пред големото дерби против Реал Мадрид.

Ел Класико е закажано за 22 ноември на “Сантијаго Бернабе” и Меси речиси сигурно ќе биде дел од него. Дотогаш нема да игра натпревари бидејќи пред мечот со Реал Мадрид има нова пауза поради репрезентативните настапи и во тој период на европскиот континент ќе се играат бараж-дуели за пласман на ЕУРО 2016, а на јужноамериканскиот – квалификации за СП 2018.

Според информациите од Барселона, Меси веќе се ослободил од патериците кои ги носеше минатата недела и во следната фаза од рехабилитацијата ќе работи со клупскиот физиотерапевт Рожер Жиронес.