четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Меси: Се откажувам од индивидуалните награди во замена за светската титула

Најголемата ѕвезда во репрезентативниот дрес на Аргентина, Лионел Меси, откри дека веднаш би се откажал од сите индивидуални награди во замена за титулата светски шампион.

MESSI SE OTKAZUVA

Последни вести

Најголемата ѕвезда во репрезентативниот дрес на Аргентина, Лионел Меси, откри дека веднаш би се откажал од сите индивидуални награди во замена за титулата светски шампион.
“Би ги дал сите мои награди и достигнувања само да станам светски првак. Повеќе би сакал да ја освојам оваа титула отколку Златната топка. Освојувањето на Мундијалот е најголемо достигнување на еден фудбалер, нешто за што мечтаеш кога си млад и тој сон никогаш не завршува. Ќе сториме се нашиот сон да го претвориме во стварност”, изјави Меси.
Како фудбалер на Барселона, Меси, три пати ја освојуваше Лигата на шампионите, шест пати бил првак на Шпанија и освоил два национални купа. Репрезентативецот на Аргентина четри пати по ред ја освојуваше престижната награда на ФИФА и Франс фудбал “Златната топка”, а единствениот трофеј кој му недостасува е тој кој се доделува на најдобрата репрезентација на фудбалскиот мундијал.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести