вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 42

Металург го одбрани трофејот

download (6)

Последни вести

Актуелниот македонски шампион Металург го одбрани трофејот освоен во претходните две години, синоќа совладувајќи го убедливо својот ракометен конкурент екипата на Вардар со 25:19 (12:8) на 43. Меѓународен ракометен турнир „Струга 2014“.

Во тензична атмосфера, типично за македонските ривали, со многу вербални расправии, два црвени картони, кои во 21-вата минута ги добија Алем Тоскиќ од Вардар и Велко Маркоски од Металург, Металург извојува победа и го освои меѓународниот ракометен турнир „Струга 2014“ .

Одбраната на Металург се покажа решавачка и на овој натпревар на чело со голманот Мирослав Коциќ, кој собра 14 одбрани, од кои 5 седмерци.

Вардар во финишот на првото полувреме имаше проблем со честите исклучувања што Металург успеа да ги искористи и стигна до предност од пет гола 12:7, а на пауза отиде со 12:8. Во второто полувреме Вардар тргна поенергично, но се што успеа да направи е да ја намали разликата во 40-тата минута на еден гол негатива (14:13). Тоа беше се што направија, бидејќи Металург се созеде и брзо стигна до 17:13, разлика што рутинирано ја сочува до крајот и стигна до значајна победа од 25:19.

Најефикасен во победничкиот тим беше Ренато Вугринец со 7 погодоци, а кај вардарци Стефан Карачиќ со 6. За најдобар играч во финалето од редовите на Металург беше Вуко Борозан, а во Вардар Стојанче Стоилов.

Во натпреварот за трето место рускиот вицешампион Сант Петерсбург со 33:29 ја совлада полската екипа Азоти Пулави и го освои третото место на интернационалниот струшки турнир.
Во борбата за петтото место Кретеј убедливо го совлада младиот тим на српска Металопластика со 28:19. Борко Ристовски на овој меч бранеше во првото полувреме и собра 11 одбрани.

За најдобар голман на турнирот е прогласен Мирослав Коциќ од Металург. Најдобар стрелец е Уго Деска од Кретеј со 26 гола во трите натпревари. Најголемото индивидуално признание за најдобар играч на турнирот заврши во рацете на Лука Циндриќ од победничкиот табор.

Победничкиот пехар на екипата на Металург и го врачи министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, додека на второпласираниот тим, Вардар пехарот му го додели директорот на Агенцијата за спорт и млади Марјан Спасески.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести