сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Металург го торпедираше Борац

1459777_386134394852108_1470920818_n

Поврзани вести

Македонскиот ракометен вицешампион Металург, забележа убедлива победа во 12-от натпревар во Регионалната СЕХА лига, откако на домашен терен го торпедираше Борац (Бања Лука) со 36:18 (16:6).

Тренерот Лино Червар им даде шанса на сите ракометариво тимот одработувајќи добра подготовка за она што ги очекува во продолжението од Лигата на шампионите.

Игор Мандиќ со осум гола од исто толку обиди беше најефикасен кај Металург, шест гола постигна Манасков шест, а со по четириголовинатпреварот го завршија Ојлески и Лука Циндри.

Кај гостите најефикасен беше Милош Њезиќ со пет гола.

По овој триумф Металург се израмни на третата позиција со 25 бода колку што има и Вардар. Пред нив се Татран со 30 бода и Загреб со 31 бода и натпревар повеќе.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести