петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Металург и официјално е новиот ракометен шампион на Македонија

Ракометрите на Металург и официјално ја освоија титулата во домашното првенство, откако во последното коло од првенството славеа на гостувањето кај Пелистер со 25:20

10288713_641734485919925_6960667902100506400_n

Последни вести

Ракометрите на Металург и официјално ја освоија титулата во домашното првенство, откако во последното коло од првенството славеа на гостувањето кај Пелистер со 25:20. Рутинскиот триумф во Битола значеше и заокружување на оваа одлична сезона за избраниците на Лино Червар, кои најпрвин беа поуспешни во двомечот со Вардар, за потоа рутински да ја одработат задачата против останатите тимови на домашната ракометна сцена.

Ренато Вугринец со единаесет погодоци (шест од пенал) беше најефикасен поединец на натпреварот и уште еднаш докажа зошто важи за најдобар ракометар на Металург оваа сезона. Актерите на натпреварот со аплаузи беа испратени од битолската публика, која не крие дека очекува уште поголем раст на Пелистер во следната сезона, за кога е најавено доаѓање на неколку квалитетни ракометари што би го приближиле овој тим многу поблизу до нивото на Металург и Вардар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести