петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Металург и Вардар може да се сретнат во 1/4 финалето

vardar - metalurg

Поврзани вести

Најдобрите македонски ракометни тимови Вардар и Металург може да се се сретнат во четвртфиналето во Лигата на шампионите, со што Македонија сигурно би имала учесник на фајнлфор-турнирот во Келн. Според пропозициите на ЕХФ екипите што биле првопласирани во групната фаза, или пак оние што елиминирале победник од група во осминафиналето, каков што е случајот со Вардар, ќе имаат повластен статус и нема да можат да се сретнат против себе.

Ова значи дека „црвено-црните“ нема да играат против Барселона, Кил или Веспрем, туку како ривал ќе ги добијат: Металург, Фленсбург, ПСЖ или подобриот од двомечот Киелце –Р.Н. Ловен. Гледано од аспект на Металург, македонскиот вицешампион како третопласиран од групата, во четвртфиналето ќе се сретне со Вардар, Веспрем, Кил или пак Барселона.

Ждрепката за четвртфиналето од Лигата на шампионите ќе се одржи во Виена во вторник.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести