вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Металург освои само бод против Динамо (Минск)

goce

Поврзани вести

Македонскиот ракометен вицешампион Металург освои само бод на гостувањето кај Динамо (Минск).

Избраниците на тренерот Лино Червар во рамките на деветтото коло од Лигата на шампионите ремизираа -23:23 (11:13), а најзаслужен за ремито беше Гоце Ојлески , кој беше прецизен од седум метри по истекот на регуларните 60 минути од натпреварот.

„Металурзите“ на два пати имаа можност да поведат, но не успеаја. На две минути пред крајот, Динамо Минск имаше водство од еден гол 23:22 и напад, за да го реши мечот. Велко Марковски беше исклучен на две минути, но Дарко Станиќ успеа да одбрани, по што Металург го доби последниот напад, во обид да стигне до израмнување. На три секунди до крајот Циндриќ се избори за седмерец, а по истекот на времето Ојлески го реализираше пеналот.

Дарко Станиќ имаше 16 одбрани, Ренато Вугринец постигна пет погодоци, а Ојлески беше стрелецна четири голови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести