четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Металург поразен од Мешков (Брест)

ојлески

Поврзани вести

Македонскиот ракометен вицешампион Металург, го претрпе вториот пораз во Регионалната СЕХА Лига.

Избраниците на тренерот Лино Червар се поразени на гостувањето кај Мешков ( Брест) со 27:24 (15:12).

Најефикасен во македонскиот тим беше Дејан Манасков со пет голови, Ојлески постигна четири, а Ѓеоргиевски натпреварот го заврши со три голови. Во победничкиот тим најпрецизен беше Камошчук со шест голови.

По овој пораз Металург падна на петтата позиција на табелата со 25 бодови, два помалку од Мешков кој се искачи на третата позиција со 27 бодови. На првата позиција е Загерб со 34 бода, пред Татран Прешов со 33, додека македонскиот шампион Вардар е четврти со 25 бодови.

Вардарци утре со победа наг остувањето кај Татран ќе се вратат на третата позиција на табелата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести