Спорт

Металург предизвика делириум во Прилеп

Металург предизвика делириум во Прилеп

Прилеп има богато ракометно минато кое исплива на површината синоќа, во првиот домашен натпревар за РК Прилеп 2010 во плејофот. Потребно беше само да дојде на гости актуелниот првак на Македонија, екипата на Металург и во арената “Сонце” да се случи ракометен земјотрес, вистинска фешта и на трибините и на теренот. Салата беше преполнета, луѓе имаше и над трибините и секаде каде што може да се застане.

Навивачката група мајмуни покажа дека Прилеп е гладен за врвен спорт, но и дека ракометот никогаш не излегува од мода. Имаше и една помала група навивачи од Скопје, од групата “пирати”, колку за да се комплетира мозаикот и ракометниот празник да биде комплетен. На крај Металург го потврди својот квалитет и славеше со 18:24, иако Прилеп даде голем отпор.