сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Металург се подалеку од завршниот турнир во СЕХА лигата

metalurg.jpg-500

Последни вести

Ракометарите на македонскиот шампион Металург синоќа претрпеа нов пораз во СЕХА лигата со што ги намалија шансите за пласман на завршниот турнир во Веспрем. Поуспешни од нив беа ракометарите на Борац, кои на домашен терен го победија Металург со 27:21. Домашниот тим имаше предност во текот на целиот натпревар и сосема заслужено стигна до третата победа во СЕХА лигата оваа сезона, пренесува МИА.

Ратко Николиќ со 8 голови беше најефикасен, додека кај Металург новиот играч Јања Војводиќ беше најефикасен со 5 голови.

Вечерва вториот македонски тим и актуелен шампион на СЕХА Вардар е домаќин на лидерот на табелата Веспрем. Натпреварот се игра во СЦ „Јане Сандански“ со почеток во 20:15 часот. За двата тима ова е последен натпревар во лигашкиот дел.

Покрај овој дуел играат уште Мешков Брест – Татран Прешов и Раднички – ППД Загреб.

Табела: Веспрем 51 бод, Вардар 42, ППД Загреб 33, Мешков Брест 30, Татран Прешов 30, Нексе 16, Металург 15, Војводина 10, Борац 10, Раднички 7.

Најчитани вести