недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Металург сигурен патник во 2. квалификациско коло

m

Последни вести

Минимален, но максимално незгоден пораз во првиот натпревар од 1. квалификациско коло од Лигата на Европа, доживеаа фудбалерите на Хоризонт од Турново.

Иако имаа предност од играч повеќе во вторите 45 минути, избраниците на Гоце Седлоски одиграа под очекуваното ново на националната арена “Филип Втори” и сосема заслужено се поразени од грузискиот претставник Чикура.

Единствениот погодок на натпреварот, постигнат во 31 минута беше дело на Лаша Чукидѕе.

За разлика од Хоризонт, фудбалерите на Металург ја оправдаа фаворитската улога на гостувањето во Андора и сосема заслужено со 3:0 го победија домашниот тим на Санта Колома.

Металург дојде до посакуваната предност со погодок на Миле Крстев, а на 2:0 зголеми Александар Стојановски. Последниот погодок на натпреварот беше дело на Марко Симоновски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести