понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Металург убедливо поразен во Унгарија

metalurg

Поврзани вести

Металург загуби убедливо од Веспрем со 33:21 на гостувањето во Унгарија во рамките на 3. коло на СЕХА лигата.

За Металург ова е втор пораз сезонава во СЕХА лигата, а унгарскиот првак ја оправда фаворитската улога и останува единствениот тим што досега има максимален број на бодови – 18, по шест одиграни натпревари.

Лино Червар на ова гостување играше со млада постава, одморајќи ги поискусните за натпреварот од Лигата на шампионите против ПСЖ следниот викенд.

Победникот беше решен уште по првото полувреме кое заврши во корист на унгарскиот претставник со 18:10.

Цело второ полувреме предноста на Веспрем беше двоцифрена, а Унгарците имаа шанса да направат и плус 14.

Најефикасен во македонскиот тим беше Лука Циндриќ со шест постигнати голови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести